İLÇEMİZE YAPILMAKTA OLAN İÇME SU ŞEBEKESİNİN %45 DÖŞENDİ...       KARABÜK KÖYÜN PİLAV SENLİGİNİ YAPTI...       BERAT ÇÖMERTOGLU MESLEK YÜKSEK OKULUNDA 2006-2007 YILI MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLENDİ...       3.06.2007 PAZAR GÜNÜ HAYDARLI KÖYÜ TARAFINDAN ŞENLİK DÜZENLENİYOR...      
Şereflikoçhisar Kaymakamlğı Resmi Web Sitesi

T.C. ŞEREFLİKOÇHİSAR KAYMAKAMLIGI YENİ WEB SAYFASI HİZMETE GİRMİŞTİR TÜM KAMU KURUM VE KURULUSLARIN ULASIM LINKLERI OLDUGU GIBI İLÇEMİZ HAKKINDA DA BİLGİLER BULUNMAKTA VE KAYMAKAMLIK İRTİBAT ADRESLERİ BULUNMAKTADIR

Kuruluş Yılı

 1891

Yüzölçümü:

 2034

Nüfusu:

2000

59.128 

1997

55.443 

Uzaklık:
İl Merkezine: 150 km  

www.yerelnet.org.tr
                                                                                                                                                                                                    
 COĞRAFÎ KONUM

COĞRAFÎ KONUM      Şereflikoçhisar İlçesi; coğrafi konumu, doğal güzelliği sayesinde tarihin ilk çağlarından itibaren önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Şereflikoçhisar İlçesi, İlimiz Ankara’ya 145 km. uzaklıkta olup, güney doğrultusunda Ankara’nın en son ilçesidir.   Kuzeyinde Bâlâ, doğusunda kendisinden koparılarak ilçe yapılan Evren, Sarıyahşi ve Ağaçören, batısında Tuzgölü ve kulu ilçeleri ile çevrilidir.

  FİZİKÎ COĞRAFYASI   (bkz kaynak)  Yeryüzü şekilleri bakımından fazla yüksek olmayan dağlar, tepeler ve dalgalı araziler ile geniş Koçhisar ovasından meydana gelir. Ortalama olarak 900 ila 1200 metre arasında bir yükseltiye sahip olan Şereflikoçhisar ilçesinin en yüksek noktası Karasenir Dağının denizden yüksekliği yaklaşık 1650 metredir. 

 İlçede hüküm süren iklim İç Anadolu'nun bariz iklimi olan sert step iklimidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve karlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 12,6 derece, yıllık ortalama yağış miktarı 357 mm.dir.  

Yağış şartlarının yetersizliği sebebiyle ilçede hakim bikti örtüsü step, yani bozkırdır. Tepelik alanlar üzerinde yer yer meşe ormanı artıklarına rastlanır. 

İlçenin en önemli akarsuyu Ortaköy ilçesi sınırlarındaki Ekecik dağının batısından kaynağını alan ve Tuzgölüne dökülen Peçenek çayıdır. Yıllık ortalama debisi 1 metreküp7saniye olan Peçenek çayından gereği gibi istifade edilememektedir. Üzerine yapılacak olan bir gölet, içme ve kullanma suyu sıkıntısı çeken Şereflikoçhisar ilçesine büyük bir canlılık getirecektir. 

 Memleketimizin ikinci büyük tabiî gölü olan Tuzgölü, Şereflikoçhisar ilçesini batıdan ve güneyden çevirir. Havzasına düşen yağışın azlığı, buharlaşmanın şiddetli oluşu ve gölün derinliğinin az olması sebebiyle yazın suları buharlaşarak yerinde kalınbir tuz tabakası kalan gölde mutfak tuzu karakterinde tuz elde edilir. Tekel tarafından işletilen gölde üz tuzla vardır ve bunlardan ikisi ilçemiz sınırları içerisindedir. Yıllık tuz üretimi bakımından ülkemizin en önemli kaynağı olan Tuzgölü, Türkiye tuz üretiminin yüzde 60'ını gerçekleştirir. 

 

ANKARA HAVA DURUMU Kaynak : www.meteor.gov.tr   Click for Ankara, Turkey ForecastClick for Ankara, Turkey Forecast

 

 

 

Şereflikoçhisar Kaymakamlıgı Resmi Web Sitesi MASTER Bilgisayar Tarafından Düzenlenmiştir